Jak vybrat vhodný stativ?

12.11.2019

Co je to stativ?

  Stativ je základní fotografické příslušenství, které slouží ke stabilizaci fotoaparátu v situaci, kdy hrozí rozostření snímku vlivem vnějších vlivů, působící na fotoaparát při focení na delší časy.

Kolik peněz investovat do stativu?

  Nejdůležitější před koupí stativu, je si uvědomit, že investice kterou máte v plánu uskutečnit, je do něčeho co budete využívat mnoho let a při dobrém zacházení i většinu své fotografické profese. Nevyplatí se tedy až tak moc šetřit. Raději obětujte další dva a více tisíc, než se několik let trápit a kupovat další dražší stativ, který je bytelnější a umí toho daleko více nabídnout.


Na co se zaměřit při výběru?



1. konstrukce

  Jako první vás bude zajímat jestli se jedná o Tripod nebo Monopod viz. obrázek níže. Tripody se vyznačují klasickou konstrukcí se skvělou stabilitou, ale místy nemožností použití ve specifickém prostoru a vyšší hmotností.

  Naopak Monopody jsou vhodné do prostor kam Tripod nelze umístit, jako třeba těsně k zábradlí aniž by jsme ho měli v záběru, do zúžených prostor nebo když potřebujete rychle měnit místa focení. Celkově jsou lehčí a skladnější, takže když jste horolezec dají se přibalit do batohu nebo na nějaké sportovní focení, kde často měníte místa focení a máte těžký objektiv u kterého potřebujete tlumit vertikální vibrace. 


2. maximální a minimální výška

  Následně vás bude zajímat jak vysoký stativ pořídit. Je to prosté...aby jste nemuseli být ohnutí. Samozřejmě čím větší maximální výška tím lépe. Někdy se hodí jestliže fotíte makro snímky, aby bylo možné stativu otočit středový sloupek tak, aby jste měli fotoaparát co nejblíže k zemi. Nezapomeňte i na minimální délku ve složeném stavu. Ta by měla být taková aby se v případě potřeby častého cestování dobře přenášel.


3. maximální zátěž

  Je to údaj který říká jak těžký fotoaparát stativ unese. Takže jestliže máme v technických údajích nosnost třeba 3 kg znamená to že se jedná maximální hmotnost zařízení které smíte nasadit, ale nikoliv optimální. Optimální je vždy na polovině maximální nosnosti, což je 1,5 kg.


4. hmotnost

  Hmotnost stativu se odvíjí od vašich požadavků. Člověk co cestuje často a větší dálky tak preferuje co nejnižší hmotnost, někdo požaduje skladnost a malé stativy jsou zase lehčí. Jiní neřeší váhu a velikost a tak sahají po těžších kusech. Jedno je ale třeba si uvědomit. Čím těžší stativ tím větší stabilita při větru a tudíž eliminace rozmazaných snímků při delších expozičních časech.


 5. hlava stativu

Stativové hlavy dělíme na 2 tipy a to ODNÍMATELNOU A PEVNOU.

ODNÍMATELNÉ HLAVY se dělí na 3 druhy a to:

1. Kulové: vyznačuje se nízkou velikostí, hmotností, rychlým nastavením a univerzální upínací destičkou společně s nízkou cenou.

2. Třícestné: vyznačuje se vysokou přesností nastavení, vyšší hmotností, univerzální upínací destičkou, větší velikostí a také vyšší cenou. 

3. Videohlava: slouží pro natáčení videa a umožňuje plynulý pohyb ve dvou směrech a to nahoru a dolů. Nicméně dá se použít i pro focení.  

PEVNÉ HLAVY jsou pevně spojené se stativem a vyznačují se univerzálností a nízkou kvalitou zpracování společně s nízkou pořizovací cenou celého kompletu.  


Jednoduchý test krutem:

  O co že se jedná? Jde o test kdy poznáte kvalitu konstrukce a celkovou bytelnost v jednotlivých rozloženích stativu. Takže uchopíte jako Franta vpravo :-) rozložený stativ za nohy co nejblíže k hlavě a zakroutíte s ním jako by jste ho chtěli otočit, ale nohy co se dotýkají země se nesmějí hnout. Kvalitní stativ by se neměl pohnou a ty méně kvalitní se začnou kroutit až ohýbat.


Závěr:

  Při výběru stativu mějte na paměti, jestliže koupíte levný univerzální stativ tak pravděpodobně bude mít pevné gumové nožičky, pevnou hlavu s rychloupínací destičkou, kterou můžete vložit jen do stativu stejné značky a někdy i modelu. Jestliže se rozhodnete na destičku přimontovat jinou hlavu (ano lze to) tak dostanete nestabilní a vrzající monstrum. Takže jestli to s focením myslíte vážně, doporučuji zainvestovat do stativu který je kvalitně zpracovaný a případně bez hlavy. V příslušenství i bývají výměnné nožičky (gumové a ocelové zapichovací), kratší i delší středový sloupek a mnoho dalšího. Podle záznamového záměru ať focení nebo natáčení následně dokoupíte vhodnou hlavu. V případě kulové nebo třícestné hlavy dostanete destičku vlevo, která je univerzální a lehce zaměnitelná třeba za panoramatickou "L" destičku vedle výše kulové hlavy. V případě videohlav jsou rychloupínací destičky po většinu nestandardizovány a tudíž je každá jiná.


A co že to používám?

  Stativ jsem se rozhodl pořídit Benro Mach3 TMA28A. Proč? Jedná se o kombinaci Tripodu a Monopodu s tím, že lze středový sloupek otočit a fotit makro snímky. Je sice o něco těžší, ale je to vykoupeno vysokou stabilitou a univerzálností. Pořizovací cena se pohybuje kolem 4 300,- s tím, že hlavy jsem dokupoval zvlášť. Pro video hlavu jsem vybral Velbon PH-368 která sice patří k levnějším, ale pro většinu natáčených videí plně postačuje s cenou kolem 1300,- . Kulovou hlavu, byť to někteří odsuzují, jsem objednal přímo z Číny přes server wish.com za 500,- A kvalita? Je srovnatelná s těmi, co se u nás prodávají za pětinásobek.